Istorijat
Prvo francusko kulturno udruženje u Beogradu osnovano je 1920. godine pod imenom « Društvo prijatelja Francuske » ili « Francuski klub » koji postaje mesto okupljanja elite ljubitelja francuskog jezika u glavnom gradu. U isto vreme, jedna francuska crkvena škola prihvatala je mlade učenike iz zemlje. Drugi svetski rat i okupacija donose kraj ovoj saradnji i tada nestaje svaka francuska ustanova. Ipak, knjige iz biblioteke « Francuskog kluba » ostaju dostupne publici, tajno, posredovanjem jedne lokalne bilbioteke, smeštene u Zmaj Jovinoj ulici. U maju 1945. jedna čitaonica otvara se u ulici Knez Mihailovoj 20, kao preteča « Francuskog kulturnog centra » koji se od samog osnivanja, 1951. godine uselio u zgradu Union, u neposrednoj blizini.
Zgrada Union je deo arhitektonske baštine Beograda, smeštena u ulici Knez Mihailovoj, glavnoj pešačkoj arteriji grada. Tridesetih godina projektovala ju je grupa francuskih arhitekata, čija su imena danas izgubljena, izgrađena je da bi bila sedište osiguravajućeg društva « Union », osnovanog 1828. Ime društva, kao i datum njegovog osnivanje, ugravirani na vrhu zgrade, su jedini ukras na fasadi zdanja čistih i jednostavnih linija, ublaženih oblinom i peščanom bojom kamena.
Od pedesetih do početka devedesetih godina, Francuski kulturni centar razvija svoje aktivnosti i predvodnik je mreže kulturnih centara u Jugoslaviji. U prvim danima NATO bombardovanja 1999. tokom manifestacija bili su mu razbijeni izlozi i delimično je bio opljačkan, a nakon tih dogadjaja u potpunosti je obnovljen i ponovo otvoren 14. jula 2001. godine. Zahvaljujući hrabrosti i predanosti studenata i profesora Filološkog fakulteta u Beogradu, od kojih neki danas rade u Institutu, najveći deo fonda bilioteke bio je spašen i prenešen u podrume Filološkog fakulteta, potom vraćen u Kulturni centar, u trenutku kada je ponovo počeo da radi. 8. decembra 2001. renovirani Francuski kulturni centar zvanično je otvorio predsednik Žak Širak.
Tokom godina, kao odgovor na zahtev gradskih opština i vaninstitucionalnih aktera, otvoreni su ogranci u Nišu (2003) i Novom Sadu (2004), i tako su Nišlije i Novosađani dobili isti kvalitet usluga kao i Beograđani, a nama pružena mogućnost da razvijamo partnerstva na jugu Srbije i u Vojvodini. I dan danas rad Francuskog institua u Nišu oslanja se na snažno partnerstvo sa Skupštinom grada koja finansijski podržava naše prisustvo. U Vojvodini svoje obrazovne programme razvijamo uz podršku Pokrajinske vlasti.
1. januara 2011. Francuski Kulturni centar prekršten je u Francuski institut u Srbiji, usvajajući naziv koji je ubuduće isti za sve naše ustanove u svetu. Od tada Francuski institut u Srbiji čuva sliku i sećanje na Francuski kulturni centar i predvodnik je u uspostavljanju francusko-srpskih partnerstava, svuda u Srbiji, uz odlučno inovativnu i savremenu dimenziju, u službi mladih.