2. KAFE KROASAN u Distrikt kafeu: Tribina sa uspešnim ženama

Povodom Međunarodnog dana žena (8. marta), Francuski institut u Nišu  i organizacija Aleph, zajedno sa Distrikt kafe-om organizuju drugi po redu “Kafe kroasan”.

Druga kafe kroasan tribina biće održana sa uspešnim ženama koje su se preduzetničkim sposobnostima istakle u svojim oblastima delovanja.

Naše učesnice biće doc. dr Ana Cvetanović (Ana Cvetanovic ), rukovodilac Klinike za onkologiju UKC Niš, Jovana Milovanović, pravnica i preduzetnica, suosnivač vinarije “100 žena” i Aleksandra Mirić, arhitekta-konzervatorka i vizualna stvarateljka.

Vidimo se! 😊

Ana Cvetanović je rukovodilac Klinike za onkologiju UKC Niš. Ona je četrdesetjednogodišnji medicinski onkolog sa 16 godina iskustva u oblasti onkologije. Takođe je docent na Katedri za onkologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu. Diplomirala je sa najvišom prosečnom ocenom. Doktorsku disertaciju iz oblasti raka dojke odbranila je 2019. U svojoj profesiji, u Srbiji i regionu, poznata je kao stručnjak za lečenje raka dojke i kao veoma aktivna, pametna, profesionalna žena sa izuzetnim menadžerskim sposobnostima. Ona je glavni istraživač u velikom broju kliničkih ispitivanja, istraživač na projektu Programa IDEJA Fonda za nauku Republike Srbije i autor i koautor u izdavanjima časopisa visokog uticaja. Kao potpredsednica Udruženja medicinskih onkologa Srbije, aktivni član evropskog Udruženja medicinskih onkologa i aktivni pobornik Udruženja pacijenata Srbije svakodnevno se bori za bolji tretman onkoloških pacijenata u zemlji.

Jovana Milovanović je 39-godišnja diplomirana pravnica sa 10 godina iskustva u različitim poslovnim sektorima na pozicijama HR i pravnog savetnika, kao i 3 godine iskustva na rukovodećim pozicijama.
Jovana je poznata i kao suosnivač vinarije „100 žena“. Vinarija 100 žena je jedinstvena porodica kako na našim prostorima tako i u svetu, koja u specifičnom obliku udruživanja, okuplja oko 100 hrabrih i uspešnih žena iz zemlje, regiona i raznih delova sveta, koje su iskreno posvećene vinu. To su preduzetnice, inženjerke, pravnice, istoričarke, direktorke… Najuspešnije u svojim oblastima rada. I dok hrabro dostižu najviše nivoe svoje karijere, istovremeno razbijaju patrijarhalne mitove o podeli zanimanja na muška i ženska, pokazuju snagu ženskog jedinstva, a ideologijom da žene mogu sve, grade bolju budućnost za nove, mlade devojke koje tek dolaze.

Dr Aleksandra Mirić, arhitekta-konzervator, je međunarodni stručnjak u oblasti istraživanja i zaštite kulturno-istorijskog nasleđa.
Doktorat iz oblasti arheologije odbranila je na Univerzitetu Lion 2, a doktorat iz arhitekture na Univerzitetu u Nišu. Profesionalno iskustvo u oblasti konzervacije kulturnih dobara je stekla tokom višegodišnje saradnje sa Arheološkim institutom Beograd, tokom rada u Servisu za baštinu grada Arla, za vreme radnog odnosa u Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Nišu i u Institutu za istraživanje antičke arhitekture IRAA u Francuskoj. Angažovana je na brojnim međunarodnim projektima kao istraživač. koordinator, predavač, konsultant i evaluator, njena su saznanja javno dostupna u naučnim člancima, knjigama i televizijskim emisijama čiji je autor.
Aleksandra je višestruko nagrađivani radnik u kulturi i vizuelni stvaralac. Njene slike, izložene na desetinama samostalnih i grupnih izložbi, danas su deo nacionalnih i svetskih privatnih i javnih kolekcija. Trenutno živi, radi i istražuje između Srbije i Grčke.

On je jedan od najuspešnijih košarkaških trenera u Evropi, sa skoro svim klubovima koje je trenirao osvojio je ligaške titule, uključujući četiri titule Evrolige sa tri kluba: Jugoplastika, Panatinaikos i pre svega Limož.

Ova izložba prikazuje celokupnu karijeru Božidara Maljkovića, a posebno njen deo vezan za Francusku. Radi ilustracije karijere aktuelnog predsednika Olimpijskog komiteta Srbije, u Francuskom institutu u Beogradu biće izloženi njegovi dresovi i trofeji, uz osvrt na momente koji su obeležili njegov život.

Zašto je važno za jedno znamenito mesto da dospe na Listu svetske kulturne baštine? 

O kulturnoj baštini Nice, kao primeru, govore Fransoa Lakiez i Olivije-Anri Sambuki

U okviru posete Srbiji Olivije-Anri Sambuki i Fransoa Lakiez, stručni savetnici u okviru Misije Nica Svetska Baština, govoriće o značaju i o neophodnom zalaganju kako bi neki važan lokalitet,, kakvih ima i u Srbiji, postao deo Uneskove liste svetske kulturne baštine.

Na francuskom, prevod obezbeđen. Ulaz slobodan.

Olivije-Anri Sambuki (Olivier-Henri Sambucchi) je glavni kustos i direktor misije Nica Svetska Baština. Od svrstavanja Nice na UNESCO listu svetske baštine zadužen je za upravljanje, konzervaciju i medijaciju upisanog dobra. Pre ove funkcije, od 2010. do 2017. bio je generalni direktor za kulturu grada Nice i Metropole Nica Azurna obala.

Nosilac je najviših nacionalnih odlikovanja Francuske za zasluge.

Fransoa Lakiez (François Laquièze) je savetik-ekspert za Misiju Nica Svetska kulturna baština. Bio je upravnik za poslove u kulturi grada Pariza. Bio je generalni sekretar Misije za obeležavanje 2000. godine pri Ministarstvu kulture Francuske; savetnik za kulturnu i naučnu saradnju Ambasade Francuske u Austriji; regionalni direktor za kulturu u Alzasu; Savetnik za kulturnu i saradnju u Ambasadi Francuske u Mađarskoj ; direktor za kulturu regije Korzika; ekspert-savetnik pri misiji za svrstavanje Nice na listu svetske kulturne baštine; ekspert-savetnik pri misiji za očuvanje „Parohijskih zidina u regiji FInister“.

Idealna prilika za sve studente da se upoznaju sa bogatstvom i izuzetnim kvalitetom francuskog visokog školstva. Sa nestrpljenjem vas očekujemo! I ne zaboravite – francuska diploma je vaš pasoš za svet.

Na programu su:

  • Prezentacija studija u Francuskoj, stipendija Vlade Republike Francuske i drugih programa stipendija u formi panel diskusije. Upoznajte alumniste francuskog visokog obrazovanja!
  • Pitanja & Odgovori

Studirajte u Francuskoj!

U martu, gde god da ste u Srbiji, pozvani ste na proslavu Meseca frankofonije sa nama i našim partnerima. Učenici, studenti, nastavnici, zaposleni i penzioneri, prepustite se iznenađenjima koja vam pripremamo: frankofona pesma i koncerti, predavanja i debate, takmičenja, izložbe, filmovi, ples, razgovori o kulturnoj baštini…

Ovaj mesec posvećen je frankofonim inicijativama u Srbiji, koje potiču od škola, gradskih opština, udruženja, muzeja, kulturnih centara, ambasada i predstavništava. Manifestacije koje će biti priređene odražavaju raznovsnost angažovanja na polju frankofonije širom Srbije.

Koordinator Meseca frankofonije je Grupa frankofonih ambasadora u Srbiji, koja obuhvata 24 diplomatske misije (ambasade i međunarodne organizacije). Ova grupa je osnovana 2018. kada je Srbija postala pridružena članica Međunarodne organizacije Frankofonije.

Želimo vam divno frankofono proleće, koje će krasiti ljubav prema francuskom jeziku i zajednička želja za negovanjem frankofonih vrednosti.

Početkom marta, Francuski institut u Nišu nudi nove besplatne radionice uvođenja u francuski jezik. Namenjene su deci uzrasta od 5 do 11 godina i odraslima.

Evo programa:

Ponedeljak 4. mart – Radionica: Pisanje CV na francuskom jeziku za odrasle (16+ godina)
Utorak 5. mart – Radionica: Olimpijske igre 2024 -namenjena deci od 8-11 godina
Sreda 6. mart – Radionica o sportu za decu uzrasta 5-7 godina.

Radionice su besplatne i otvorene za sve. Održavaće se svakog dana od 19h do 20h u Francuskom institutu u Nišu.

Debata:
Senzacionalizam i tabloidi: srpsko-francuski razgovor

Francuski institut u Srbiji, u saradnji sa lokalnim i regionalnim partnerima, organizuje ciklus srpsko-francuskih razgovora i debata o medijima. Prva debata biće posvećena senzacionalizmu i tabloidima u Francuskoj i Srbiji.

Učesnici:

  • Žan-Noel Žanene, francuski istoričar medija i političar i
  • Snježana Milivojević, profesorka Univerziteta u Beogradu

Razgovor će voditi

  • Ljubica Gojgić, novinarka i urednica na RTV Vojvodine

Da li se senzacionalističko izveštavanje može smatrati ispravnim informisanjem? Kako ovaj vid izveštavanja utiče na mlade i na njihov odnos prema informaciji i medijima? Da li je moguće uspostaviti regulative?

Na ova i mnoga druga pitanja pokušaće da odgovore učesnici debate.

Razgovor će se voditi na srpskom i francuskom, uz simultani prevod, uz ograničen broj slušalica. Ulaz je slobodan.

U saradnji sa „Courrier des Balkans“

Žan-Noel Žanene (Jean-Noël Jeanneney) je francuski istoričar i političar, specijalista za istoriju politike, kulture i medija. Žanene već decenijama daje  veliki doprinos medijskom životu Francuske, pre svega u oblasti radija i televizije. Bio je predsednik-generalni direktor Radio France i Radio France Internationale (RFI), predsednik Misije za obeležavanje dvestogodišnjice Francuske revolucije i Deklaracije o pravima čoveka i građanjina. Dva puta je bio državni sekretar za komunikacije početkom devedesetih godina. Od 2002. do 2007. bio je predsednik Narodne bilbioteke Francuske. Bio je član Visokog saveta Insituta za arapski svet u Parizu. Producent je emisije Concordance des temps (Slaganje vremena) na radiju France Culture.

Autor je brojnih istorijskih i istoriografskih dela, ali i drama i političkih eseja, među kojima su Prošlost u sudnici: istoričar, sudija, novinar ; Istorija medija – od nastajanja do danas ; Kad Google izaziva Evropu ; Da li se istorija ubrzava?; Atentat u Peti-Klamaru; Budućnost dolazi izdaleka – esej o levici... (naslovi su navedeni u slobodnom prevodu, autor do sada nije prevođen na srpski jezik)

Snježana Milivojević je profesorka komunikologije i javnog mnjenja. Akademske 2022/23. godine bila je dekanka Bayan College – Purdue NW University affiliate u Muscatu, Omanu. Bila dugogodišnja profesorka Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu (1982/2022) i rukovoditeljka doktorskih studija Kultura i mediji, master studija Komunikologija i Centra za istraživanje medija. Bila je međunarodna garantorka i profesorka na New York University in Prague (2104/2018), kodirektroka kursa Comparative Media Systems na Interuniverzitetskom centru u Dubrovniku (2011/2022), Fulbight Visiting Scholar na Columbia University USA (2012-2013), Chevening Scholar na St. Antony’s College, Oxford University (2000/01) i gostujuća profesorka na više američkih i evropskih univerziteta.

Snježana Milivojević je autorka monografija Mediji, ideologija i kultura, Media Monitoring Manual, Televizija u Evropi- Srbija, Ekranizacija izbora, Profesija na raskršću (ur.), kao i velikog broja radova i međunarodnih i domaćih istraživanja o odnosu medija i demokratije. Oblasti njenog akademskog interesovanja su digitalna transformacija medija, politička komunikacija, javna sfera i mediji, studije kulture, medijska politika i regulativa i mediji i politike sećanja.

Ljubica Gojgić je studirala na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Diplomirala na Fakultetu za medije i komunikacije. Od 1992. godine radi kao novinarka i urednica (Radio Index, NIN, Demokratija, RTV B92). Urednica i voditeljka emisije Pravi ugao na RTV Vojvodine. Usavršavala se u Parizu i Pitsburgu. Od 2014. gostuje kao predavač UNS-ove novinarske škole, a od 2016. predaje na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu.

Dobitnica brojnih novinarskih nagrada: Novinar godine po izboru magazina “Status”, na osnovu ankete medju novinarima; Nagrada za Najbolju političku televizijsku emisiju, po izboru magazina “Status”; Nagrada dnevnog lista “Danas” za Najboljeg novinara po oceni žirija redakcije; Nagrada Žena godine po izboru čitalaca magazina “The Men” i “The Best Shop magazines”; Nagrada “Dimitrije Davidović” za uređivanje i vođenje političkog intervjua, po oceni žirija Udruženja novinara Srbije. Dobitnica je priznanja „Vitez nacionalnog reda Legije časti“ koju dodeljuje predsednik Francuske.

Naredne nedelje, Francuski institut u Nišu vam nudi kulturno putovanje u Francusku preko radionice za decu i predavanja za odrasle, sa temom posvećenoj istoriji mode.

Vidimo se u četvrtak, 29. februara, od 19h do 20h na Filozofskom fakultetu u Nišu, na predavanju o istoriji mode u Francuskoj.

Iv Sen Loran, Kristijan Dior, Pako Raban,Iber de Živanši,Žan Pol Gotije…da li vam sva ova imena govore nešto? Bez sumnje-da! Šta im je svima zajedničko! Odgovor je: sve su to velika imena francuske mode, osobe koje su svojim stvaralaštvom, izvanrednim kreacijama (koje su često bile ispred svog vremena) obeležile vek u kojem su živele.
Francuska oduvek zauzima važno mesto u istoriji mode . Od Marije Antoanete, kraljice iz epohe Rokoko, do Koko Šanel, feminističke modne kreatorke poznate svima, nalaze se mnoge upečatljive ličnosti. Bolje ćemo ih upoznati, njih same i njihova dela, osvrnućemo se na važne periode u istoriji mode i na njene prekretnice.
Ukratko, ponovo ćemo prošetati kroz istoriju u Francuskoj i živote njenih velikih imena kroz vekove. Ovo je prilika da saznate više o francuskoj istoriji, njenoj kulturi i modi u svetu.

Dešavanje je namenjeno odraslima (16 godina +), besplatno je i otvoreno za sve, tiče se francuske kulture a odvijaće se na srpskom.

Radujemo se vašem dolasku!

Naredne nedelje, Francuski institut u Nišu vam nudi kulturno putovanje u Francusku preko radionice za decu i predavanja za odrasle, sa temom posvećenoj istoriji mode.

U sredu, 28. februara (na 4. spratu), od 19h do 20h, biće održana radionica o modi u Francuskoj namenjena deci (7-11 godina). Druženje ćemo započeti malim povratkom u prošlost kroz istoriju mode u Francuskoj, zatim ćemo crtati modne skice (kao pravi kreatori-stilisti) i na kraju ćemo praviti unikatne (tote-bags) koje će deca moći da ponesu sa sobom nakon završetka radionice.

Radionica je besplatna i dostupna svima. Tema se tiče francuske kulture ali će biti obrađena na srpskom jeziku.

 

Kaligram je vrsta pesme, u kojoj stihovi čine sliku.

Kandidat se obavezuje da napravi rad prema sledećim pravilima:

  • Rad mora biti lični
  • Kaligram ne sme sadržati elemente mržnje ili diskriminatorne primedbe
  • Kaligram mora biti razumljiv, čitko napisan i predstavljati nešto konkretno ; pesma i slika moraju imati logičnu vezu
  • Molimo vas da svoj rad potpišete na vidljivom mestu, tako da to ne naruši njegovu umetničku formu.
  • Oslobodite svoju maštu!

Kada završite rad, skenirajte ga ili slikajte, a zatim pošaljite na sledeću mail adresu: apollinaires.concours@gmail.com

Takođe, u nazivu mail-a potrebno je staviti regiju iz koje potičete: beogradska, niška ili novosadska.

Možete je prijaviti putem linka: https://forms.gle/CczBQFrYk5UqBer87
Pravilnik

Okrugli sto o knjizi „Samoupravljanje u izgradnji, francuska levica i jugoslovenski model (1948-1981)”, u prisustvu autora, profesora savremene istorije Franka Žoržija, sa Univerziteta Paris Sakle

Pravni fakultet Univerziteta Union, u saradnji sa Institutom za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu, izdavača „Akademska knjiga“, uz podršku Francuskog instituta u Srbiji, organizje okrugli sto o knjizi „Samoupravljanje u izgradnji, francuska levica i jugoslovenski model (1948-1981), u prisustvu autora, profesora savremene istorije Franka Žoržija, sa Univerziteta Paris Sakle.

Stručnjak za istoriju društvenih pokreta, Frank Žorži je u svojoj studiji obradio redak primer recepcije jugoslovenskih političkih ideja na zapadu, koje u vremenu preispitivanja savremenog kapitalizma, zaslužuju novi kritički osvrt.

Na francuskom i srpskom. Simultani prevod obezbeđen. Ulaz slobodan

Govornici :

  • Frank Georgi, professor savremene istorije,  Univerzitet Paris-Saclay, Univerzitet Évry, ENS Paris-Saclay, CNRS, Univerzitet  Vincennes-Saint-Denis, Univerzitet Paris-Nanterre, Univerzitet Panthéon Sorbonne, rukovodilac studijskog  programa Graduate School Humanizam – nauka o baštini.
  • Veljko Stanić, istoričar
  • Dušan Marković, Fakultet političkih nauka
  • Dragoljub Popović, Pravni fakultet Univerziteta Union
  • Srđan Milošević, Pravni fakultet Univerziteta Union
  • Ivica Mladenović, Institut za filozofiju i društvenu teoriju
  • Pavle Antonijević, Institut za filozofiju i društvenu teoriju
  • Aleksandar Kraus. Pravni fakultet Univerziteta Union
  • Nebojša Šarkić, Pravni fakultet Univerziteta Union

Moderator i prevodilac:

  • Marko Božić, Pravni fakultet Univerziteta Union

Preuzmite program

The CIRCUS = ART project aims to enhance the regional contemporary circus scene and brings together three major organizations active in the field of contemporary circus in Serbia: Cirkusfera from Belgrade, Kreativni pogon, and Ludifico from Novi Sad. For over a decade, these organizations have been developing contemporary circus through educational activities for children, youth, and adults, as well as organizing the Cirkobalkana festival, producing performances, hosting discussions on circus related topics…

The CIRCUS = ART project is conceived in collaboration with the regional performing arts program Teatroskop and is supported by the French Embassy and the French Institute in Serbia. It represents a one-year funding initiative for circus organizations in Serbia, serving as a model of good practice by ensuring the sustainability of these independent cultural organisations, while directly contributing to regional development and recognition of the contemporary circus as an art. Furthermore, stable funding will allow Cirkusfera, Kreativni pogon, and Ludifico will to continue their activities throughout 2024.

Activities within the CIRCUS = ART project:

Support for Regional Artistic Creation and Development of Educational Tools

The training of professionals working in the field of contemporary circus is one of the key segments of the project and consists of several activities:

      a) Professionalization of artists through creation labs and dramaturgy workshop:

  • Research and development labs represent dedicated time and space for creative collaboration among circus artists. Within the project CIRCUS = ART, laboratories will be conducted under the mentorship of French and local artists and experienced trainers. Through the process of artistic exploration, local artists will enhance their performance skills and develop their own artistic projects. The laboratory will consist of two intensive, multi-day phases, and the results of this creative process will be presented to the audience in Belgrade and in Novi Sad. This will represent a significant encouragement for young circus artists to further their creative work. Participants of the laboratories will be selected at the regional level through an open call. The program will unfold in several phases:
  • Lab I: May 7th to 14th in Novi Sad.
  • Lab II: August 23rd to 30th in Belgrade.
  • Lab III: Final creation with public performance, during the first half of October in Belgrade and Novi Sad.
  • Circus dramaturgy can be understood as the process of symbolic and narrative shaping of contemporary circus performances and represents one of their key elements. The dramaturgy workshop within the project CIRCUS = ART aims to stimulate primarily the creative, rather than technical skills of circus artists. Therefore, it is intended for contemporary circus creators from Serbia, Montenegro, and Bosnia and Herzegovina who already have some experience in creating circus performances. The workshop will be organized from December 16th to 20th as the final activity of the project, while participants will be selected through an open call.

      b) Circus Pedagogy Workshop

The pedagogy workshop is aimed at enhancing the capacities of circus trainers in the region, as well as other professionals interested in contemporary circus, who are working in the field of children, youth, and adult education. Circus pedagogy is inherently focused on the development of circus skills through a lens of values such as critical thinking, personal autonomy, tolerance, as well as responsibility, empathy, and self-confidence. Participants will learn techniques through which this contemporary art can promote cohesion and inclusivity in diverse communities, regardless of the individual potentials of its members. By applying the acquired skills in their immediate environment, circus trainers and other workshop participants will contribute to promoting the values of this art in a broader educational context. The workshop will be conducted in November 2024, and participants will be selected through an open call.

Contemporary circus performances and audience development

A key element of the development of contemporary circus in the region is the presentation of various professional performances by regional and international artists, as well as adopting a strategic approach to audience development.

a) Aiming to provide the audience with an insight into current international trends in the field of contemporary        circus, this project will include performances of French and regional productions in Novi Sad, Belgrade, Sarajevo, Podgorica, and other cities in the region.

b) The approach to audience development within the project is twofold: on one hand, the contemporary circus performances will be presented outside of cities where this artistic form already gained its audience, which inherently contributes to the decentralization of this cultural sphere. On the other hand, the existing audiences will be targeted through the organization of discussions and workshops, as well as through the publication of relevant educational and critical texts about the presented performances.

Children and youth trainings in the region

In addition to the training of circus professionals, the implementation of the project also entails the training of children and youth in Serbia, Montenegro, and Bosnia and Herzegovina. This involves workshops on basic circus disciplines that will be organized throughout the year in cities such as Travnik, Gornji Vakuf, Novi Sad, Belgrade, and others. Artists from the region will assist interested young people in trying out balancing, object manipulation, various types of acrobatics, and clowning skills, as well as understanding the specificity of this performing art.

 Public debates and advocacy

During the implementation of the project CIRCUS = ART, the first edition of the festival Circus Today will be held in Novi Sad from May 17th to 23rd, 2024. This event represents a significant step towards establishing a stronger and more sustainable circus scene in Novi Sad, as well as in the entire region. An integral part of this festival in northern Serbia is a public forum – a round table where artists and professors from renowned French institutions will engage in discussions with the local expert community and audience, on topics relevant to the development of circus art. The forum will be organized on May 18th. Additionally, as part of this year’s edition of the Cirkobalkana festival (September 19th to 28th in Belgrade), open discussions will be initiated on the specificities and significance of circus art, as well as the need for its recognition by decision-makers in the culture and education sectors. On this occasion, a representative from the Department of Arts at the Ministry of Culture of France will be one of the key guest speakers.

Regional cooperation

Regional cooperation is an important segment of the work of the three organizations involved in the implementation of the CIRCUS = ART project, with the Cirkobalkana festival playing a pivotal role in this process. During 2024, the CIRCUS = ART project will contribute to strengthening the existing collaboration between organizations and individuals from Serbia, Bosnia and Herzegovina, and Montenegro, as well as encourage the initiation of some entirely new projects. Additionally, thanks to this project, new equipment will be donated to the first circus school in Travnik, while the capacities of the regional circus scene will be strengthened through workshops for artists and educators. Joint organization of tours of contemporary circus performances in Montenegro, Serbia, and Bosnia and Herzegovina will also foster regional cooperation.

Medijateka Francuskog instituta u Beogradu nudi različite zabavne animacije na francuskom jeziku tokom cele nedelje kroz čitanje, gledanje filmova ili društvene i video igre. Ulaz je slobodan i bez prijavljivanja, kako za decu tako i za odrasle.

Nedeljni program

Utorkom – 18.00-19.30: Filmske projekcije
Dođite da se družimo i da zajedno gledamo film na francuskom.

Sredom – 17.30-18.30: Čitalačka radionica (4 – 12 godina)
Dođite da otkrijete magiju knjiga, vežbate čitanje i slušate zanimljive priče.

Četvrtkom – 17.30-19.00: Veče društvenih igara (7 – 77 godina)
Dođite da kroz igru vežbate francuski.

Petkom – 18.00-19.00: Animacija iznenađenja (7 – 77 ans)
Program dostupan na sajtu Francuskog instituta i na našim društvenim mrežama.

Svake godine u Srbiji, stotine pevača-amatera okušaju svoju sreću na Takmičenju za frankofonu pesmu koju organizuje Francuski institut u saradnji sa Studentskim kulturnim centrom Niš. Od njenog nastanka 2004. godine, učestvovalo je više od  hiljadu mladih koji uče francuski jezik.

Zašto ove godine ne biste i vi?

Prijava je jednostavna: potrebno je da izvedete frankofonu pesmu po vašem izboru, u gradu koji odaberete (Niš, Novi Sad, Beograd, Kladovo) pred komisijom. Žiri je sačinjen od  profesionalaca iz oblasti muzike i francuskog jezika. Biraju se četiri kandidata u svakom gradu (dva iz kategorije juniora, dva iz kategorije seniora) koji kasnije učestvuju na finalu u Nišu. Pobednik svake od ovih kategorija dobija nagradu.

Regionalna takmičenja : subota 9. mart 2024.

  • Beograd 14.00 – Narodna biblioteka Srbije
  • Niš 14.00 – Sala Simfonijskog orkestra
  • Novi Sad 17.00 – Kulturni centar
  • Kladovo 16.00 – Dom kulture

Finale: nedelja 31. mart 2024. 

  • Niš 14.00 – Narodno pozorište

Očekuju vas i nagrade! Pobednik kategorije seniori dobija Tablet Samsung Galaxy tab S6, a pobednik kategorije juniori dobija Airpods.

UPIS JE PRODUŽEN I TRAJE DO 3. MARTA

Ovde se možete prijaviti do 3. marta 2024.
Pravilnik takmičenja
Kontakt : concourschansonfranco.bg@gmail.com

Ako volite da čitate, ponesite svoju omiljenu knjigu i dođite da razgovaramo o njoj u Francuskom institutu u Nišu.
Knjiga ne mora da bude na francuskom jeziku, ali će diskusija biti u potpunosti na francuskom!📚
Cilj je da na francuskom razgovaramo o knjigama koje ste poslednje čitali i koje su na vas ostavile utisak.💬

Vidimo se u sredu, 7. februara u 17.30 časova u Francuskom institutu!

Čitanje priča na francuskom svakog ponedeljka uveče u Francuskom institutu, od 18h do 18h45!

Dobrodošla su sva deca od 4 do 7 godina! 📚🌙✨
Ova čitalačka druženja su besplatna.

Animatorka je mlada Srpkinja koja govori francuski, pa će priče čitati na francuskom jeziku, ali će deca moći da razgovaraju o njima na srpskom.
Očekujemo Vas sa nestrpljenjem!

Prvo izdanje je u ponedeljak 29. januara od 18h. 💫

In 2024, Teatroskop continues its reflection on its role and its approach to French-regional cooperation in the field of contemporary performing arts. In order to simplify the processes and administrative burden on its partners, this year, Teatroskop is publishing one single call for various types of projects.

This CALL FOR PROJECTS aims to support various types of artistic cooperation and distribution projects in performing arts sector, implemented by France-based and South-Eastern European partners, while taking into account the diversity of the French contemporary scene, the needs of regional artists and the necessity to rethink existing cooperation models.

Through this call, the applicants are encouraged to include Teatroskop in the very process of the project conception, so that we can jointly find the best modalities and move beyond the binary concept of ‘grant provider/ grant receiver’.

We welcome applications for French-regional co-productions, regional tours, artistic residencies, networking events, capacity building activities and/or projects combining all or some of the mentioned categories. Furthermore, projects conceived and performed by female artists, projects representing diversity of artistic backgrounds, as well as projects conceived and performed by disabled artists, are strongly encouraged.

The Call for projects « Teatroskop Grants 2024 » is open until 8th of March 2024

  • To download the guidelines for the Call for project, click here
  • To download the required draft of the budget, click here

Želite da se smejete dobroj francuskoj komediji?

Krajem januara, Karavan francuskog filma dolazi u Niš sa četiri ekskluzivne projekcije. Nakon prošlogodišnjih projekcija filmova tokom kojih je izdvojio mlade rediteljke, karavan se vraća u Niš sa novim programom fokusiranim na temu filmskih komedija. Ovom prilikom predstavljamo sledeće filmove:

Utorak 23. januar 2024. u 19h – Ukrcavanje (FRA, 2020, 95’) 
Režija: Gijom Brak

Jedne letnje pariske večeri, mladić upoznaje devojku. Iako su istih godina, njihovi životi se razlikuju. Feliks radi, dok se Alma uputila na odmor. Život je kratak. Iako ophrvan obavezama, Feliks iznenada odlučuje da se pridruži Almi i otputuje na drugi kraj Francuske. Sa sobom vodi svog prijatelja Šerifa, računajući da će provod biti bolji. Pošto nemaju kola, kreću na put sa Eduarom. Naravno, ništa se ne odvija po planu. Čini se da ne može da bude drugačije kada snove pomešamo sa realnošću…

Trejler >>>

 

Sreda 24. januar 2024. u 19h – On, ona, magarac i ja (FRA, 2020, 95’) 
Režija: Karolin Vinjal

Antoaneta već mesecima iščekuje leto i viđanje sa svojim ljubavnikom Vladimirom. Kada joj on otkaže odmor da bi planinario po Sevenima sa ženom i ćerkom, Antoaneta bez razmišljanja odlučuje da ih sledi u stopu. Međutim, kada se pojavila na licu mesta, Vladimira nije bilo. Zauzvrat, upoznala je Patrika, jednog neposlušnog magaraca koji će joj praviti društvo tokom njenog jedinstvenog putovanja.
Film spada u Zvanični izbor Filmskog festivala u Kanu 2020. godine. Osvojio je Cezara za najbolju glumicu.

Trejler >>>

 

Utorak 30. januar 2024. u 19h – Ogromna (FRA, 2020, 101’) 
Režija : Sofi Leturner

Jedan običan ali nesvakidašnji par. Ona je pijanistkinja koja živi samo za svoju umetnost a on je njen menadžer koji joj posvećuje sve svoje vreme kako bi je zaštitio. Međutim, u četrdesetoj godini  iznenada mu se javlja  jedna želja : Frederik hoće bebu, dok je Kler nikada nije želela, što je bio predmet njihovog zajedničkog dogovora. On čini neoprostivo i krišom joj pravi dete. Kler se pretvara u bačvu a Frederik postaje mekušac.

Trejler >>>

 

Sreda 31. januar 2024. u 19h – Prekid (FRA, 2021, 98’) 
Režija : Katrin Korsini

Raf i Žili  su par na ivici raskida i našle su se na odeljenju Hitne pomoći nagutane suzavca nakon protesta  Žutih prsluka u Parizu.  Njihov susret sa Janom, povređenim i ljutim protestantom, razbiće sva njihova uverenja i predrasude. Napolju raste napetost. Bolnica pred navalom ljudi mora da zatvori vrata. Bolničko osoblje je prezauzeto. Čeka ih duga noć…

Trejler >>>

Izložba skulptura Andreje Prokopijević : “Skulpturalna forma : mogućnost intrinzične kinetike“

Na koji način se skulpturalna forma može doživeti i konstruisati kao manifestacija pokreta? Kako se skulptura, shvaćena pre svega kao „mirno telo” i nekinetički umetnički objekat, otkriva kao „energetski” oblik u prostoru, sposoban da prenosi pokret? Ovo su pitanja na koja kroz svoje skulpture od stakla i pleksiglasa, pokušava da pronađe odgovore umetnica Andreja Prokopijević, doktorantkinja vizuelnih umetnosti na Univerzitetu Žan Mone u Sent Etjenu i na Univerzitetu umetnosti u Beogradu u okviru doktorata u dvojnom mentorstvu između ova dva univerziteta.

Ova izložba je plod Andrejinog istraživanja, pod mentorstvom profesora Mrđana Bajića i Radoša Antonijevića sa Odseka za vajarstvo Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu i visokih stručnjaka za staklo iz Nacionalne škole za staklo u Izeru, kao i profesora Kristofa Bardena iz Savremene laboratorije za književnost, jezike i umetnosti Univerziteta Žan Mone u Sent Etjenu. Zahvaljujući stipendiji vlade Francuske, koju su joj dodelili Ambasada Francuske i Francuski institut u Srbiji 2020. godine, Andreja je tri uzastopne godine boravila u Francuskoj po nekoliko meseci i bavila se svojim istraživanjima u okviru doktorata.

Rođena 1983. godine u Beogradu, Andreja Prokopijević je do sada predstavila osam samostalnih izložbi i učestvovala na više od pedeset grupnih izložbi u zemlji i u inostranstvu.

Šta, ako bi vaša dobra odluka za 2024. bila da naučite francuski?
Dobre vesti, Francuski institut u Nišu vam nudi radionicu upoznavanja sa francuskim jezikom 10, 11, i 12. januara od 18h do 19h!

U sredu, 10. januara, radionica će biti namenjena tinejdžerima i biće usmerena na filmsku animaciju „Začarani grad”.
U četvrtak, 11. januara, radionica će biti namenjena odraslima i fokusiraćemo se na francusku gastronomiju. Ovom prilikom vas pozivamo da dođete i sa nama degustirate flašu vina i sir.
Konačno, u petak 12. januara deca će napraviti čestitku za Novu godinu, mi ćemo im obezbediti materijal i moći će da ponesu svoju kreaciju kući!

Očekujemo vas u velikom broju!

 

Sledeće izdanje Startup Cafe-a sa NTP-om održaće se u četvrtak, 21. decembra. Ova radionica predstavlja deo sedmog „Foruma napredne tehnologije“, dan za konferenciju posvećenu preduzetništvu. Francuski institut će održati 30-minutnu konferenciju na temu „Kako tržište od 300 miliona ljudi može unaprediti vase poslovanje?“

Konferencija će se održati u sali „Motorola” Naučno-tehnološkog parka u Nišu, od 15.30 do 16.00 časova.

Nadamo se da ćemo videti mnoge od vas tamo!

Francuski institut će u sredu 6. decembra imati zadovoljstvo da primi dve predstavnice iz Campus France kancelarije. Ako želite da odete u Francusku na studije, kao i da dobijate stipendiju Vlade Francuske, ne ustručavajte se da dođete i upoznate se sa govornicama Campus France-a prilikom sledećih događaja:

Prezentacija od 11h do 12h u EU Info kutku, Kralja Milana 7.
Zakazivanje razgovora u Francuskom institutu koji će se odvijati od 13h do 14h sa predstavnicama Campus France kancelarije (rezervacija na sledećem linku https://forms.gle/Ltz1G52TZB7zErER8 ).
Prezentacija od 14h30 do 15h30 na Filozofskom fakultetu u Nišu (sala 101), Ćirila i Metodija 2.

Ukoliko želite da razgovarate o svojoj ličnoj situaciji, naši stručnjaci će biti prisutni u Institutu od 13h do 14h radi individualnih sastanaka. Sastanak možete zakazati na linku iznad.

Očekujemo vas u velikom broju!

Pogledajte brošuru >>> Stipendije-brosura
Rok za predaju stipendija: 29. mart 2024.

Jedinstveni autorski strip „Dosta je sa ćutanjem“ inspirisan pričama interseks osoba, biće predstavljen publici u Novom Sadu, 2. decembra u 18 časova u prostorijama Francuskog instituta (Bulevar despota Stefana 5, Kreativni distrikt).

Na promociji će govoriti inicijator i koscenarista Kristijan Ranđelović, strip autorke Jana Adamović, Danica Jevđović i Dragana Radanović, Ana Milojković Omi i Sunčica Šido, predstavnica partnera na projektu (Goethe-Institut u Beogradu). Razgovor će moderirati Branislav Glumac (Francuski institut u Srbiji).

Pored Kristiana Ranđelovića, predsednika Udruženja XY Spektrum, koscenariste i prve vidljive interseks osobe u Srbiji, u  izradi stripa učestvovali su i poznati autori/ke domaće strip scene: koscenarista Pavle Zelić i strip autorke Jana Adamović, Dragana Radanović, Danica Jevđović i Ana Milojković Omi. Izdavač je System Comics iz Beograda.

Strip “Dosta je sa ćutanjem” se bavi nedostatkom informacija za roditelje, za osobe koje su možda preispitivale svoj pol, kao i za one profesije koje utiču na živote interseks osoba. Strip ima za cilj da podigne svest i otvori dijalog koji će doneti više uvida u temu, osnažiti roditelje interseks dece da podele svoja iskustva, da promoviše autonomiju tela i integritet u kulturi, da pomogne stručnjacima iz srodnih oblasti da budu inkluzivniji i svesniji postojanja interseks osoba i učiniti da se više poštuju njihove potrebe i prava.

Strip je nastao kao rezultat višemesečne saradnje koscenarista i strip autorki, u partnerstvu sa Francuskim institutom u Srbiji, Agencijom Komunikart, Udruženjem “Stripotetke” i Goethe-Institutom u Beogradu, i uz podršku Francuske agencije za razvoj (AFD) kroz Metis fond i  fondacije Heinrich Böll Stiftung Beograd.

Ovog petka počinje deveta KreNI konferencija.
KreNI je najuticajnija konferencija u jugoistočnoj Srbiji koja okuplja profesionalce i stručnjake iz celog sveta.
KreNI konferencija se fokusira na kreativnost mladih i ima za cilj da im otvori vrata i osnaži ih u planiraju i rešavaju problema oko sebe. Imajući to na umu, ovogodišnja konferencija će imati za temu „ponovno izmišljanje svojih veština“!
Francuski institut u Nišu se za tu priliku udružuje sa udruženjem „ Mladi ambasadori” dovodeći govornika iz Francuske, Filipa Butija.

Filip je prvo počeo kao analitičar u francuskom Ministarstvu ekonomije, pre nego što je nastavio briljantnu karijeru u menadžmentu. Nekoliko godina je bio menadžer u velikim kompanijama, da bi potom prešao u edukaciju postavši predavač i edukator u dve renomirane francuske poslovne škole (Tuluz, Business School i Ekcelia u La Rošel). Imajući to na umu, on je suosnivač kompanije „Goodbrain“, obrazovne kompanije koja nudi konferencije zasnovane na studijama neuronauke, primenjene u oblasti menadžmenta, komunikacije i kreativnosti. U isto vreme, gospodin Butije je postigao impresivnu karijeru u štampi, radeći fotografije za nekoliko prestižnih francuskih časopisa.

On će govoriti dva puta u okviru predavanja na konferenciji KreNI9, koja će se održati u hotelu „Ambasador“ u Nišu, u petak 1. decembra od 10h do 17h i u subotu 2. decembra od 10h do 15h30.
Očekujemo vas u velikom broju!

 

Francuski institut u Srbiji i Udruženje književnih prevodilaca Srbije dodeliuju Nagradu „Branko Jelić“ najboljim prevodima sa francuskog na srpski, objavljenim u Srbiji.

Nagrada se dodeljuje za prevode u tri kategorije:

  • ideje: eseji, dela iz oblasti društvenih nauka…
  • fikcija: roman, drama, poezija…
  • otkrića: knjige za mlade, stripovi, grafički romani, monografije, putopisi, biografije, autobiografije…

Pozivamo vas da podelite radost sa dobitnicima i prisustvujete proglašenju najboljih prevoda objavljenih u 2022. godini!