Konkurs „Ruka u testu 2018.“
Spasimo našu Planetu!
Učestvujte na konkursu „Ruka u testu 2018.“!
(za osnovne i srednje škole)
Poziv svim superherojima na zemlji: da li ste spremni da spasite našu lepu planetu Zemlju? Vi imate moć da promenite svet!
Sve više govorimo o zaštiti životne sredine. Na koji način nas se dotiče ova tematika i koliko ona utiče na naš svakodnevni život? Čuvajući životnu sredinu čuvamo budućnost i opstanak čovečanstva. Naše okruženje je izvor hrane i pijaće vode, a vazduh kiseonika, a od klime zavisi naš život na planeti i naš opstanak. Uređujući prostor koji nas okružuje poremetili smo životnu sredinu. Šta možemo da uradimo kako bismo očuvali prirodnu ravnotežu i izbegli zagađivanje?
Dati svoj doprinos u očuvanju prirode nije tako teško kao što na prvi pogled izgleda. Da bismo povoljno uticali na životnu sredinu, potrebno je pre svega, da promenimo svakodnevne navike. Svi možemo da činimo napor svakog dana kako bismo se borili protiv klimatskih promena i degradacije planete. A kada bismo se svi potrudili, rezultati bi sigurno bili fenomenalni!
Za ovaj peti konkurs zaredom, Francuski institut u Srbiji i profesor Јokić, inicijator programa „Ruka u testu“ u Srbiji, žele da vas podstaknu da obratite pažnju na svakodnevne navike koje mogu da doprinesu očuvanju naše planete.
Projekat treba da se bavi sledećim temama:
Smanjiti bacanje hrane
Hleb, povrće, parčići mesa…Ne, ovde ne govorimo o namirnicama koje se nalaze u frižideru jedne porodice, nego o onima koje se nalaze u kanti za otpatke. Proizvodi koji još uvek mogu da se upotrebe, ipak se nalaze u kanti. Koje su posledice tog bacanja čiji smo i akteri i žrtve. Kako se efikasno boriti protiv toga.
Akcija prazan kontejner
Naše kante za otpatke su pune onoga što u njih bacamo, bilo da se radi o hrani ili ambalaži. Kako smanjiti njihovu količinu? Zašto im ne bismo podarili još jedan život? Naučimo da vrednujemo svoj otpad!
Uticaj plastike na okruženje
Ne prođe ni jedan dan da je ne vidimo, ne dodirnemo, čak i u usta ne stavimo. Plastika je osvojila našu svakodnevnicu, a stigla je čak i do morskih životinja. Zašto treba koristiti što manje plastike u svakodnevnom životu ? Kako uspeti u tome?
Ko organizuje ovaj konkurs?
Francuski institut u Srbiji i Ambasada Francuske imaju za cilj da kroz kulturu, obrazovanje, francuski jezik, nauku, inovacije i znanje ostvare nove veze između Srbije i Francuske i podržavaju kulturne, obrazovne, socijalne inovativne programe i aktivno sarađuju sa mladim ljudima u Srbiji.
Program ʺRuka u testuʺ ima za cilj da poboljša kvalitet predavanja nauke i tehnologije u školama. Program podržava nastavnike da primene istraživačku pedagogiju koja stimuliše radoznalost i sklonost prema naukama kod učenika. Ovogodišnji konkurs će, pored samog projekta, nagraditi i tu stvorenu pedagošku dinamiku.
Ko može da učestvuje?
Sve škole u Srbiji. Učesnici su podeljeni u dve kategorije:
- Kategorija 1: osnovne škole
- Kategorija 2: srednje škole
Koji format može da se koristi?
Učenici će moći da predstave svoje radove u sledeća tri formata:
- kao maketu ili prototip
- kao video reportažu
- kroz radionice za popularizaciju nauke (eksperimente, animacije, društvene igre, strip…)
Koji kriterijumi će se uzimati u obzir?
- Pedagoški kvalitet projekta
- Originalnost (inovativni karakter) projekta i upotrebljenih sredstava
- Učešće učenika i škole u projektu (individualni projekti neće biti uzeti u obzir)
- Multidisciplinarna dimenzija projekta
Kako učestvovati?
Dovoljno je poslati mejl sa opisom projekta i objašnjenjem na najviše dve stranice A4 formata, (na srpskom ili francuskom jeziku) kao i, u zavisnosti od izabranog formata projekta, slike realizovanog projekta ili video zapis (poslati zipovan fajl ukoliko je dokument pretežak) na sledeće mail adrese: sjokic@vin.bg.ac.rs i cm.universitaire@institutfrancais.rs.
Nagrade
Komisija će odabrati najbolji projekat u svakoj kategoriji (osnovna i srednja škola). Dobitnicima će biti uručena prigodna nagrada, a njihov projekat predstavljen u okviru izložbe Francuskog instituta u Srbiji koja će biti otvorena u Beogradu povodom Svetskog dana klime u decembru mesecu.
Za više informacija možete kontaktirati:
Stevana Jokića (sjokic@vin.bg.ac.rs) ili
Clothilde Le Treste (cm.universitaire@institutfrancais.rs)
Info
Krajnji rok za podnošenje projekata: 15. jun 2018.